Košarica0

V vaši košarici nimate izdelkov.

Product was successfully added to your shopping cart.

mmmBlog

Še eno spletišče WordPress

V čemažu mariniran piščančji file z muškatnobučno marmelado z ingverjem

09.04.2020

Pomlad je dokončno zmagala in ponuja nam tudi kar nekaj divje hrane. Si uspel-a nabrati kaj čemaža? Odlično! Ta zdrava in nadvse okusna zel je zares vsestranska. Uporabil sem jo tudi v marinadi in rezultat je bil zares osupljiv.

Sestavine (za 4 osebe):

  • 4 piščančji fileji
  • manjši šopek čemaža
  • 0,5 dl olivnega olja
  • 1 dl zelenjavne jušne osnove
  • sol
  • beli poper
  • kozarček marmelade Mmm Beatrice št.7 – muškatne buče z ingverjem

Priprava:

Piščančje fileje operi, dobro osuši, nežno potolči in zloži v manjšo posodo s pokrovom. Čemaž na drobno sesekljaj, zmešaj z olivnim oljem, jušno osnovo in malo sveže mletega popra, dosoli po okusu. Marinado prelij po filejih, večkrat jih obrni in poskrbi, da bo marinada dobro opravila svoje delo. Meso pusti v marinadi najmanj 30 minut, še bolje pa v hladilniku čez noč.

Pred pripravo naj ima meso sobno temperaturo. Če je bilo v hladilniku, ga vzemi iz hladilnika 30-40 minut pred pripravo. Na močno ogreti plošči za žar (ali na primerni ponvi) popeči meso na obeh straneh do temno zlatorumene barve. Običajno potrebujemo za to 6 minut za vsako stran.

Postrezi na ogretih krožnikih. Na rob krožnika dodaj žličko mmmarmelade Beatrice št. 7 – muškatna buča z ingverjem. Tenko namazana na koščke mesa pričara čudovito kulinarično doživetje. Če ti je ostalo še kaj svežega čemaža, ga nareži med mlado solatko, ki jo ponudiš zraven.

Namigi:

  • Priporočam, da fileje prijemaš s kleščami/prijemalkami, ne z vilicami, da ne odteka dragoceni sok.
  • Za bolj lačne jedce pripravi še prilogo: široke rezance z maslom.

Mmm paradižnikova juha

10.09.2019

A veš, kateri sadež iz skupine jagodičevja vsi poznamo in uporabljamo kot zelenjavo? To je rajski sadež, ki ima v slovenščini še posebej lepo ime: paradiž-nik.

Paradižniki, ali kot jim rečemo Primorci – pomidori, izvirajo iz Južne in Centralne Amerike. Ker so slastni in jih lahko pripravimo na sto in en način, imajo tudi v najini hiši prav posebno mesto. V februarju dnevna soba dobi nov »okras«: lončke, v katero sem položila čisto majhno pikico – semenko iz paradižnikov, ki so na najinem vrtu zrasli prejšnje poletje. Četudi nimava ogromnega zelenjavnega vrta, imava v moji »semenski banki« kakšnih pet, šest različnih vrst pomidorov.

Kljub temu, da na Krasu zrastejo zares slastni paradižniki, kuhava paradižnikovo šalšo Mmm Beatrice iz paradižnikov San Marzano, ki so dozoreli v južni Italiji. Meniva namreč, da je prav to zmagovit obet za res vrhunsko paradižnikovo šalšo. V kozarčku paradižnikove šalše Mmm Beatrice je približno kilogram paradižnikov. Šalše namenova ne začiniva, le žličko oljčnega olja prilijeva po vrhu, zato jo lahko uporabiš po svojem okusu in navdihu.

Si tudi ti med tistimi, ki obožujemo juhe? Potem ti bo prišel prav tale recept za božansko paradižnikovo juho, ki jo lahko pripraviš v pičlih nekaj minutah. Torej – hip hip hip, strašni trik:

 

Sestavine (za 2-3 osebe, odvisno od stopnje lakote):

  • paradižnikova šalša Mmm Beatrice – 1 kozarček
  • 2 stroka česna
  • 2-3 vršički sveže bazilike

 

Priprava:

  1. V kozico vlij cel kozarček paradižnikove šalše. Dodaj 200 ml vode (meni je všeč, da je paradižnikova juha gosta, »konkretna«) in pristavi na štedilnik. Sesekljaj in dodaj česen.
  2. Počakaj, da juha zavre, nato pa znižaj temperaturo in počasi kuhljaj še par minut.
  3. Odstavi in postrezi okrašeno z bazilikinim vršičkom.

 

Namig:

Če je lakota huda ali pa če bo tvoj obrok le juha, po vrhu potrosi in nato vmešaj še prgišče naribanega svežega sira. In/ali pa si (po italijansko) privošči zraven še šnito hrustljavega, domačega kruha.

Buon appetito. ;)

Bodi lepo,

Chutney ljubi zelenjavo: melancane na žaru z mareličnim čatnijem

06.09.2019

Tako kot z vsemi dobrimi stvarmi, je tudi s čatnijem: veliko predober je, da bi ostal le v deželi, iz katere izvira – v Indiji. Gurmani po vsem svetu ga obožujejo in uporabljajo na najrazličnejše načine, kuharji pa si pri čatnijih dajejo duška in razvijajo nove in nove recepte.

Bistvo zares dobrega, plemenitega čatnija (chutney) je v harmoniji. Kljub temu, da čatni združuje različne okuse – pikantne in sladke, nežne in ostre – nobeden od njih ne sme prevladati. Prav tako se morajo v okusno celoto preplesti prav vse sestavine – sadje, zelenjava, začimbe in ostali dodatki.

Mmm Beatrice je med prvimi, če ne celo prva, kupcem ponudila slovenski čatni, saj sva z Jurijem prepričana, da dober čatni zares pristoji malodane vsepovsod. A ker na najinem vrtu še vedno rastejo melancane (jajčevci), ti danes zaupam, kako jih najraje pripravim.

 

Sestavine:

  • 2-3 srednje velike melancane
  • oljčno olje
  • 3 stroki česna
  • šopek svežega petršilja
  • marelični čatni - chutney Mmm Beatrice (št. 27)

 

Priprava:

  1. Melancane nareži na približno 5 mm debele kolobarje in jih nasoli. (To gre najbolje z rokami – sol rahlo vtri v melancane.) Dobro segrej ponev za žar. Melancanine kolobarje položi na razgreto ponev in jih čez čas obrni. To ponavljaj, dokler niso melancane lepo opečene.
  2. Medtem na drobno nasekljaj česen in petršilj in ju predeni v skodelico. Prilij oljčno olje (količino prilagodim občutku, a z oljem nikar pretirano ne varčuj, saj morajo biti melancane »žmohtne«) in premešaj.
  3. Ko so melancane lepo (zlato-rjavo) popečene, jih poberi v skledo. Še vročim dodaj nekaj pripravljene marinade in dobro premešaj. S postopkom nadaljuj, dokler ne popečeš vseh melancan.
  4. Popečene melancane ponudi tople ali hladne. Lahko jih tudi shraniš v hladilnik in uporabiš naslednji dan. (Pazi le, da jih boš pred serviranjem pravočasno premaknil-a na sobno temperaturo, da se olje primerno »pogreje«.) K melancanam ponudi žličko mareličnega čatnija in zmaga ti gotovo ne more več pobegniti!

 

Tako pripravljene melancane lahko ponudiš kot samostojno jed, prilogo ali predjed.

 

Namigi:

  • najraje uporabim najino staro ponev, ki pa je za pečenje melancan nikoli ne naoljim
  • in da ne pozabim: letos sva na vrtu prvič pridelala ne le navadne (vijolične) melancane, temveč tudi bele melancane; zares so slastne, veliko bolj »maslene« in »homogene«; če imaš možnost, za to jed torej izberi bele melancane
  • pokusi tudi s čebulnim čatnijem ali z marmelado št. 1: hruške, jabolka, kurkuma

 

Dober tek. ;)

Celoletna osvežitev: jogurtova strnjenka z mandarinino marmelado

02.09.2019

Zdaj se je tudi meni – prvič v tem letu – zazdelo, da se je poletje utrudilo. Ne, gotovo se še ni končalo, vsaj pri nas, na Krasu ne. A vročina je popustila, dnevi so krajši in krajina se spreminja.

Vse je spet drugače. Drugače diši, drugačna je svetloba, drugačni smo mi. Dolg sprehod po kraški gmajni, druženje z zares dobrimi prijatelji ali pa ležanje pod murvo – to so tri najboljše stvari, ki so se mi odlično izkazale v takšnih razpoloženjih.

Danes bom izbrala tretje (ležanje pod murvo), a si bom poleg ležalnika dala še mizico, nanjo pa – odlično sladico, ki ne prija le v največji vročini, temveč čez vse leto: jogurtova strnjenka z mandarinino marmelado Mmm Beatrice. Ni presladka (nisem ravno sladkosneda), je pa slastna. In življenje bo še lepše.

Priprava je tako enostavna in hitra, da se tega lahko lotiš tudi, ko nisi najbolj poskočna/poskočen.

 

Sestavine (za 4 osebe):

  1. 300 g jogurta
  2. 100 g kisle smetane
  3. naribana lupinica 1 bio limone
  4. 50 ml limoninega soka
  5. 100 ml mleka
  6. 75 g trsnega sladkorja
  7. 5 listov bele želatine
  8. 150 ml sladke smetane
  9. mandarinina marmelada Mmm Beatrice (št. 11)
  10. 1 žlica pistacijinih jedrc ali žlička naribane temne čokolade

 

Priprava:

  • V hladni vodi namoči želatino. Gladko zmešaj jogurt, kislo smetano, limonino lupinico, limonin sok, mleko in trsni sladkor. Želatino rahlo ožmi in v manjšem lončku na nizki temperaturi raztopi. V tankem curku jo umešaj v pripravljeno zmes. Priporočam, da vse temeljito zmešaš še z električnim mešalcem. Zmes za približno 30 min postavi v hladilnik.
  • Čvrsto stepi sladko smetano in jo previdno umešaj v maso. Kremo razdeli v 4 desertne kozarce. (Jaz si pri tem pomagam z lijem s širšim »grlom«, ki ga z Jurijem rabiva tudi za polnjenje marmeladnih kozarčkov.) Napolnjene kozarce postavi v hladilnik.
  • Počakaj vsaj 1 uro, da se strnjenka dobro strdi. Na vrh kreme postrezi žličko mandarinine marmelade Mmm Beatrice ter poprhni bodisi z žličko naribane pistacije (če si bolj poskočnega razpoloženja) ali z žličko naribane temne čokolade (če rabiš močnejšo vzpodbudo). Listek sveže mete, limonske trave ali melise bo vse še polepšal.

 

Namig:

namesto mandarinine marmelade lahko poskusiš tudi s pomarančno marmelado št. 12 ali pa z marmelado št. 15: pomaranče s čokolado.

Ekola! Pa naj ti tekne. ;)

4 element(ov)